გაკვეთილის მთავარი თემა
|
შოთა რუსთაველი ‘’ვეფხისტყაოსანი’’ ‘’
ამბავი როსტევან
არაბთა მეფისა
|
სწავლების საფეხურები
|
საშუალო საფეხური
მე-10 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
9 მოსწავლე
(განსაკუთრებულისპეციალური საჭიროების მქონე
მოსწავლე არა მყავს)
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა აქტუალობა
|
1.
გაიცნობენ ტექსტს, მოახდენენ
პერსონაჟებზე დაკვირვებას
2.
მხატვრულივ კითხვის
ჩვევათა სრულყოფა
3.
ისწავლიან ლექსიკური მუშაობას
|
გაკვეთილის მიზნები შედეგები
|
●
განსაზღვრავს კითხვის მიზანს
და იყენებს შესაბამის სტრატეგიებს: მოინიშნავს საკითხებს, რომელთა დაზუსტებას, უკეთ
გაცნობას ისურვებდა მომავალში, განიხილავს ეპოქის ადგენს ლექსიკონს და განმარტავს
უცნობი სიტყვების მნიშვნელობას.
|
წინასწარი ცოდნა
|
იციან ეპოქა
მე 12 საუკუნისა’
შოთა რუსთაველის ბიოგრაფია
გავლილი აქვთ
პროლოგი ‘სადაც მოცემულია
შეხედულება შაირობაზე ,მიჯნურობაზე
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეები ფასდებიან
წინასწარ შემუშავებული რუბრიკით-”
განმსაზღვრელი შეფასება”
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
‘’ვეფხისტყაოსანი’’--ტექსტი სურათი
და ილუსტრაციები
ფოტო - ალბომის ნახვა,
სახელმძღვანელო,
ცარცი, დაფა ---ლექსიკური ერთეულების ჩამოწერა,
გაანალიზება
|
გაკვეთილის მსვლელობა საკლასო
მენეჯმენტი
|
ა, ფაზა [გამოწვევა] - 8წთ
აქტივობა 1.კლასის
ორგანიზება2წთ
აქტივობა 2. წინა გაკვეთილისგამოკითხვა , დავალების შემოწმება - 10წთ
აქტივობა 3.გონებრივი
იერიში [ინტერესის გამოწვევა ]
1.
რა იცით რუსთაველის ცხოვრების შესახებ? რომელი საუკუნის
ნაწარმოებია ‘’ვეფხისტყაოსანი’’? ვის მიუძღვნა პოეტმა პოემა ?
ბ . ფაზა ---[შინაარსის კონსტრუირება]---25 ან
30 წთ
1.შესავალ საუბარში
შევამზადებ ბავშვებს ტექსტის გასაცნობად და შევახსენებ პროლოგში მოცემულ ძირითად
საკითხებს. გავაცნობ საქართველოს ისტორიაში გიორგი III - ის მიერ ერთდერთი ასულის
- თამარის გამეფების ერთგვარ გამოძახილს, ოღონდ მოქმედება არაბეთში ხდება. ვიწყებ
ტექსტის კითხვას კომენტირებით, ვთხოვ ბავშვებს ყურადღებით დაუკვირდნენ პერსონაჟების
შემოსვლას - როსტევანი, თინათინი, ავთანდილი, სოგრატი. მიvუთითებ მოსწავლეებს ყურადღება
მიაქციონ მეფის მოქმედებას ვაზირებთან ურთიერთობაში, თინათინის გარეგნობას, სიბრძნეს,
ვაზირების დასტურს.შემდეგ მოსწავლეებს ვაკითხებ ტექსტს, ვამუშავებ წყვილებში და ჩემი მითითებით ამოვაწერინებ ტექსტიდან უცნობ
სიტყვებს, დავაკვირვებ ბრძნულ გამონათქვამებზე - აფორიზმებზე და განვუმარტავ შაირის
ზომას - 16 მარცვლიან ლექსს. ამის შემდეგ გადავდივარ ახალი მასალის განმტკიცებაზე
კითხვების საშუალებით. ვთხოვ გაავლონ პარალელები საქართველოს ისტორიასა და ამ ეპიზოდს
შორის. ვეკითხები: ხომ არაფერი დარჩა გაუგებარი
ც. ფაზა _[რეფლექსია]--რაც დარჩა
მთელი დრო დავუთმო.
რა გაიგეს,
როგორ გაიგეს, საშინაო დავალების მიცემა 2წთ.
ტექსტიდან რამდენიმე სტროფი ზეპირად.
თინათინის გამეფება და ნადიმი.ამ ეპიზოდის შინაარსი
დასაწერად.
|
Sunday, May 31, 2015
გაკვეთილის გეგმა
Thursday, May 28, 2015
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
1 -4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მოსწავლემ განსაზღვრა კითხვის
მიზნები და გამოიყენა შესაბამისი სტრატეგიები
|
ვერ განსაზღვრა კითხვის
მიზნებიდა ვერ გამოიყენაშესაბამისი სტრატეგიები
|
განსაზღვრა კითხვის მიზნები
მაგრამ ვერ გამოიყენა
სტრატეგიები
|
განსაზღვრავს კითხვის მიზნებს, თუმცა უჭირს სტრატეგიების არჩევა
|
მოსწავლემ სრულყოფილად განსაზღვრა კითხვის
მიზნები და გამოიყენა შესაბამისი სტრატეგიები
|
მოსწავლეს შეუძლია ეპოქის მიმოხილვა
|
მოსწავლეს არ შეუძლია ეპოქის მიმოხილვა
|
მოსწავლეს სრულად ვერ იხილავს ეპოქას
|
მოსავლე ახდენს ეპოქის მიმოხილვას მცირე ხარვეზებით
|
მოსწავლეს კარგად შეუძლია ეპოქის
მიმოხილვა
|
შეძლო ლექსიკონის
შედგენა და განმარტა
უცნობი სიტყვები
|
ვერ შეძლო ლექსიკური
მუშაობა
|
ნაწილობრივ შეძლოლო ლექსიკონზე
მუშაობა
|
მოსწავლე კარგად ადგენს ლექსიკონს,მაგრამ მცირე ხარვეზებით განმარტავს
სიტყვებს
|
მოსწავლემ კარგად შეძლო ლექსიკონის
შედგენა და სრულყოფილად განმარტა უცნობი
სიტყვები
|
Subscribe to:
Posts (Atom)